Pressmeddelande från HHC: Ny målvakt klar för Hudik Hockey

Tjeckiske målvakten Hugo Haas ansluter till Hudik Hockey

-Hugo är en väldigt skicklig och skridskostark målvakt som gör att han är snabb i sidled och mitt sitt spel kommer han hjälpa oss att vinna matcher. Det är även en väldigt ambitiös kille, vilket går i samma linje som Kristers och där är vi övertygade om att de verkligen kan sporra varandra till att ta kliv tillsammans. Säger målvaktstränaren, Andreas Bosson.

Hugo kommer senast från Vallentuna Hockey men har tidigare i Hockeyettan sammanhang även representerat Boden Hockey.

– Jag valde att gå till Hudik för att det är ett topplag som har tävlat om en allsvensk plats i alla år som jag känt till dom. Mitt mål är att spela på högsta möjliga nivå och därför tror jag att Hudik är det bästa alternativet att utvecklas och ta nästa steg i. Jag vill hjälpa laget på det bästa sätt jag kan och att vi går upp till Allsvenskan. Säger, Hugo Haas.

Hugo Haas (G)

Född: 2001-08-28.

Vikt: 84 kg.

Längd: 181 cm.

Moderklubb: Augsburger EV.

Övriga klubbar: HC Slezan Opava U16 & J18, HC Slovan Bratislava J18 , Lidingö Vikings, Växjö Lakers J20, Northeast Generals NAHL, Fargo Force USHL, Vallentuna Hockey J20 & A-lag, & Boden Hockey A-lag.