Bois stängde ner obesegrade Lindlöven
Bois hade ett riktigt tufft motstånd i dagens genrep mot Lindlöven. Sex försäsongsmatcher hade inneburit sex raka segrar för Lindesbergslaget, men idag så räckte de inte till. För Bois stängde ner gästerna totalt och kunde vinna matchen med 2-0 (0-0,0-0,2-0).
Det var defensiven som sattes i första rummet för båda lagen, det syntes egentligen redan från start. För det var tillknäppt och chansfattigt under matchens första åtta minuter. Då fick Bois först ett powerplay och sedan ett till, och även lom man inte fick utdelning så kopplade man ändå greppet om tillställningen där. Under den andra halvan av period ett så har man också två lägen som är väldigt nära mål. Först är det Gustav Norén som sånär styr in 1-0, men pucken går i en båge över målvakten och lägger sig uppe på målburen. Sedan är det Wiggo Weinö som styr, men denna gången så lyckas William Kias i Lindlövenkassen stå rätt så han får pucken på sig.
Den andra perioden inleder Bois rätt piggt, men sedan blir det ställningskrig igen. Men mot slutet av perioden så är det Lindlöven som istället får två powerplay i rad. Bois reder ut det första bra, men i det andra så har Lindlöven Filip Forsmark först ett skott i stolpen och sedan ytterligare ett bra läge, men då täcker Manne Håkansson förtjänstfullt skottet.I den tredje perioden så är det Bois som ändå visar intentionerna av att vilja anfalla. Lindlöven skapar inte ett etablerat anfall, medan hemmalaget har några anfall, men utan att kanske skapa de där riktigt heta chanserna. Men så etablerar Bois ännu ett anfall och Anton Blomberg bombar från blå med bra skymning framför mål och 1-0 är ett faktum. Lindlöven tvingas då upp i banan och det skapar mer ytor för Bois, vilket ger ett mer böljande och underhållande spel. Men Lindlöven skapar inga chanser och det Bois skapar resulterar inte. Med en knapp minut kvar så plockar Lindlöven ut målvakten, men innan de ens hinner etablera tryck så vänder Bois på spelet och Gustav Norén kan sätta spiken i kistan, 2-0.
Bois ändar därmed Lindlövens segersvit och får revansch på enda laget som slagit Mariestad under ordinarie tid på försäsongen. Nyckeln till segern var framför allt defensiven, Lindlövens målchanser var två till antalet och kom i powerplay, i spel fem mot fem så var det stängt. Boismålvakten Victor Olsson fick därmed hålla nollan i matchen, och även om han inte behövde rada upp parader direkt så var det säkert skönt. I övrigt tycker jag att backlinjen förtjänar beröm, försvarsspelet i egen zon var klanderfritt, men givetvis med god hjälp av forwards.
Nu väntar seriepremiären härnäst, då man åker till Norrköping för att ta sig an Vita Hästen. Det blir en ny tuff uppgift.
Av Krister Holm
Foto Sofie Alexandra Kitteröd