Hälsinglands Sparbank förlänger som huvudpartner samt blir ny ungdomspartner
Hudik Hockey kan presentera att Hälsinglands Sparbank förlänger som huvudpartner samt en till rolig nyhet.
–Vi är mycket glada att vårt mångåriga samarbete med Hudik Hockey fortsätter. Som stolt huvudpartner förnyar vi vårt engagemang för att stödja hela föreningen – från de yngsta talangerna i ungdomsverksamheten till A-laget. Inför denna säsong blir vi dessutom ny samarbetspartner för att möjliggöra fri entré för alla ungdomar under 18 år, ett steg mot att göra sporten ännu mer tillgänglig och inspirerande.
Vi på Hälsinglands Sparbank tror starkt på vikten av ett levande lokalt föreningsliv och den positiva påverkan idrotten har på unga människors utveckling. Som ny samarbetsparter hoppas vi inspirera fler ungdomar att upptäcka sporten och dra nytta av värdefulla lärdomar.
Vi ser fram emot ett fortsatt framgångsrikt partnerskap där våra gemensamma insatser gör skillnad, både på och utanför isen!
Säger Marielle Norrlander, VD på Hälsinglands Sparbank
Ytterligare ett steg i samarbetet för ungdomar är att Hälsinglands Sparbank kommer ut till oss och våra ungdomslag med deras föreläsning, Ung Ekonomi. Likväl som vi vill fostra bra hockeyspelare så vill vi fostra bra människor. Ett av Hälsinglands Sparbanks motto är att de ska göra nytta för människor och företag samt vara en positiv kraft i samhället – nu och i framtiden! Precis så vill även vi i Hudik Hockey vara säger André Norman-Enström, marknadsansvarig Hudik Hockey.
Hudik Hockey vill samtidigt rikta ett stort ödmjukt tack till Hexatronic för alla år som dom varit biljettsponsor för barn & ungdomar under 18 år dels för åren dom varit under hela säsongen och nu dom senaste säsongerna när dom varit under grundserien.