9-0 och tre poäng för Forshaga på Ängevi!
Det blev en fantastisk eftermiddag på Ängevi tillslut! Men Norrtälje inledde matchen piggt och satte hög press på oss och första tio minuterna böljade matchen fram och tillbaka med chanser får båda lagen. Men precis på 10.00 slaget slagskottar Christoffer Rasch in 1-0. Assisterad av Karl Andersson och Isac Hamberg. Och när perioden närmar sig sitt slut hinner vi göra både 2-0 och 3-0. 2-0 gör Wille Johansson på friläge fint framspelad av Isac Hamberg. Karl Andersson assisterade även han. 3-0 gör Jacob Ringman framspelad av Alfred Bergman. Att vi leder känns rättvist efter första trots allt. Men 3-0 är lite i överkant och hade Norrtälje fått göra första målet hade det kanske sett annorlunda ut.
I andra perioden tar vi tag i taktpinnen lite mer, men fortfarande stretar Norrtälje på och det börjar bli mer fysiskt spel och lite irriterat på planen. Domaren är försiktig med utvisningar och inga power play för något av lagen så här långt.Det blir inga mål i andra perioden. Och troligtvis undrar hela Ängevi hur pucken inte gick in när först Gustav Ling styr pucken över Hugo Storåkers axel och i ribban och studsar ner framför Martin Fridén med tom bur framför sig. Men pucken studsar lite oberäkneligt så Martins träff skjuter pucken i ribban igen och går i en hög båge för att studsa på ”taket” och ned bakom Norrtälje-målet! och det står 3-0 inför sista perioden.
I den tredje perioden kommer vi ut riktigt starkt och efter knappa två minuter redan skjuter Victor Stark in 4-0 efter framspelning av Anton Wiklund och Lukas Enqvist. Och vi fortsätter att trycka tillbaka ett mer frustrerat Norrtälje och efter cirka åtta och en halv minut gör Lukas Enqvist 5-0, framspelad av Victor Stark och Adam Byström Johansson. Och nu är Norrtälje slagna och börjar ta ut sin frustration på isen. Det ger oss möjlighet att i stort sett avsluta matchen med fem minuter i spel fem mot tre. Det ger slutresultatet 9-0 och tre poäng till oss.Mikael Wikstrand om matchen:
”Det kanske uppfattas drygt att säga att jag inte är svinnöjd med våra första fyrtio minuter. Vi äventyrar för mycket med pucken mot ett skridskostarkt lag. Sista perioden känner jag igen oss igen och vi får betalt när vi spelar en rakare ishockey och attackerar mer. Bra spel i power play och kul att få det att lossna med målskyttet överlag idag. Nöjd med 3 poäng, vi gnuggar vidare!”
Matchen i siffror
Resultat: 9-0 (3-0, 0-0, 6-)
Skotten: 52-25 (15-12, 14-7, 23-6)
Utvisningsminuter: 6 min – 37 min
Räddningar: 100,00% – 82,69%
Publik: 312
Målen
1-0 Christoffer Rasch (Karl Andersson, Isac Hamberg)
2-0 Wille Johansson (Isac Hamberg, Karl Andersson)
3-0 Jacob Ringman (Alfred Bergman)
4-0 Victor Stark (Anton Wiklund, Lukas Enqvist)
5-0 Lukas Emqvist (Adam Byström Johansson)
6-0 Anton Wiklund (Adam Byström Johansson, Johannes Frisk)
7-0 (PP) Adam Byström Johansson (Johannes Frisk, Victor Stark)
8-0 (PP) Wille Johansson (Tom Fridén, Martin Fridén)
9-0 (PP) Wille Johansson (Victor Stark, Christoffer Rasch)
Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK