Nygren inför Väsby hemma
Efter en tung uddamålsförlust mot Sundsvall börjar FIF hitta tillbaka till sitt spel som utmanade toppen i början av säsongen. Under onsdagskvällen gästas man av Väsby i Lugnets Ishall, ett lag man vann mot senast.
– Har vi mentaliteten med oss blir vi jobbiga att slå, säger burväktare Marcus Nygren.
Två mållösa perioder mot topptippade Sundsvall och en match som levde hela vägen in i tredje. Falu IF fick visserligen se sig besegrat med 1-2 i söndags, men prestationen var ett tydligt steg i rätt riktning efter en tung resultatrad och ett två veckor långt uppehåll.
En som så många gånger förr stod för en stabil insats var Marcus Nygren. Målvakten har varit en trygg sista utpost under hösten, och trots ett par matcher där resultaten stuckit iväg finns det en tydlig grund i spelet som han tycker att laget ska bygga vidare på. Redan under onsdagen när Väsby kommer till Lugnet.
– Jag tycker att vi hade en riktigt bra inställning och krigade ända in i det sista. Har vi den mentaliteten med oss framöver kommer vi vara jobbiga att slå.
Stabil grund trots tuffa smällar
Säsongen har innehållit både toppar och dalar, inte minst bottennappet borta mot Strömsbro där siffrorna rann iväg. För Nygren handlar det nu om att ta med sig lärdomarna utan att fastna i dem, och att hålla fokus på nästa situation.– Jag har lärt mig att skaka av mig förluster ganska bra och fokusera på det jag kan påverka. Nästa match är en ny möjlighet och det är nästa puck som gäller.
– Vi har nu haft två veckor utan match där vi kunnat slipa på detaljer och pratat om allt, vilket varit nyttigt. Mot Sundsvall tyckte jag att vi hittade tillbaka till vårt spel igen.
En allsvensk tillbakablick
Mitt i senhösten fick Nygren även känna på miljön i HockeyAllsvenskan via två matcher med Mora IK (även om det blev bänken båda gångerna). Det han tar med sig därifrån är framför allt hur snabbt en trend kan vända – om man får gruppen att tro på det.
– När jag lånades in hade Mora sju raka förluster och låg precis ovanför kvalstrecket, vilket liknar vår sits just nu. Dom lyckades därifrån vinna matcherna jag var med på och den mentaliteten tar jag med mig och hoppas att vi också kan hitta dit.
“Fyrpoängare” hemma mot Väsby
Imorgon väntar Väsby – ett lag nära Falu IF i tabellen, och en match som känns tung på flera sätt. Dels för tabelläget, dels för att Falu IF faktiskt besegrade Väsby senast. Nu gäller det att göra om det, men med rätt verktyg över 60 minuter.
– Vi måste ta fram den här inställningen som vi hade mot Sundsvall och kriga på i 60 minuter för att ta poäng. Hög fart, starka framför mål och behålla lugnet är nycklar som kommer hjälpa oss. Gör vi det kommer det förmodligen bli en rolig onsdag!
Biljetter hittar ni på: https://bit.ly/FIFbiljetter-2526
Dagens matchvärd är inga mindre än Bolaget!
Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK