Triss i transatlanter
Ikväll kan vi presentera inte mindre än tre nyförvärv – samtliga hämtas från Nordamerika.
Vi kan denna mellandag presentera hela tre nya namn till truppen, varav av samtliga hämtas från andra sidan Atlanten.
Mike Crocock (back)
Mike Crocock är en kanadensisk back som är 26 år och kommer närmast från spel i ECHL.
Mike är en tvåvägsback som har mjuk och fin skridskoåkning, gillar att flytta pucken snabbt och hitta blad. Kan spela alla spelformer samt har bra ledaregenskaper.
Tyler Busch (center)
Tyler Busch är en kanadensisk center som är 24 år som senaste säsongen spelade i NCAA.
Tyler är en stor tvåvägscenter med bra skott, bra spelförståelse och som gillar att hitta bra passningsvägar. Bra skridskoåkning för sin storlek och kommer att vara nyttig i flera spelformer. Dessutom en bra tekare.
Spencer Naas (forward)
Spencer Naas är en amerikansk forward som är 25 år och kommer från spel i ECHL men har även 22 matcher i AHL i bagaget.
Spencer är en spelskicklig forward med bra skott och fart på rören. Skjuter gärna snabbt och hittar nät. Gillar att komma med fart in i zon och letar gärna upp 90%-ytan för att göra sig spelbar.
Samtliga spelare har skrivit kontrakt för resten av säsongen och vi hälsar dem varmt välkomna till Tranås. Spelarna anländer till Sverige tisdagen den 29/12 och gör sin första träning med laget samma kväll.
Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK