Pärnas drömdebut i KRIF – två mål direkt
Snacka om drömdebut.
Martin Pärna, 27, är värvad till KRIF för att ge laget offensiv spets.
I första matchen smällde han in två mål direkt.
FÖLJ OSS PÅ SOCIALA MEDIER * INSTAGRAM – highlights och silly season-nyheter HÄR * TWITTER HÄR * FACEBOOK HÄR
Martin Pärna – poängkung i Halmstad Hammers i fjol med 46 poäng på 39 seriematcher – är en av tolv (!) nya spelare i KRIF, som gör en storsatsning för att undvika fjolårets tunga vår, där klubben tvingades kvala sig kvar.
Hur debuten i nya klubben gick?
Jovars.
Han gjorde två mål och en assist i derbyt mot Karlskrona HK (seger, 5–3) och visade upp ett spel som vittnar om att det kommer mera i vinter.
Ett av målen, där han snärtade in pucken högt bakom Martin von Schoultz i KHK-kassen, osade klass långa vägar.Han berättar själv om målet för Blekingesport:
– Han trodde nog att jag skulle gå runt målet och det tänkte jag också först, men så tittade jag upp och…
…så låg pucken i kassen efter ett vasst skott.
Pärna, som bildade kedja med gamle Hammers-polaren Oliver Olsson och Sebastian Magnusson, landade alltså på tre poäng i debuten.
Olsson, också ny från just Hammers, svarade för ett plus ett och där kan KRIF redan nu ha hittat ett vasst radarpar som kan leverera under säsongen.
– Ja, det var skönt att det lossande direkt, säger han till hockeyettan.se.
***
FAKTA: Karlskrona-KRIF 3–5
KHK: Mikael Roslund 2, Oscar Gustafsson.
KRIF: Martin Pärna 2, Lukas Fransson, Oliver Olsson, Rasmus Olofsson.
LÄS MER: INTERVJU MARTIN PÄRNA: JAG ÄR TRÖTT PÅ ATT HÖRA DET
KRIF:s stökiga silly season – byter ut halva laget: “En normal sommar”
Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK
