Goisarvagns-kurs anordnas på Jössa nästa vecka

Goisarvagnen är en mycket viktig tillgång för Mörrum Hockey. Klubben försöker använda den i så hög utsträckning som det är möjligt och medverka vid så många evenemang som vi bedömer att vi mäktar med rent personalmässigt.

Om lite drygt tre veckor börjar Östersjöfestivalen i Karlshamn och naturligtvis kommer besökarna att kunna köpa goda hamburgare och korvar och godis och lite annat i Goisarvagnen. Som ett led i Goisets satsning på vår fina vagn, och som en förberedelse inför festivalen, erbjuder vi intresserade att få en genomgång i funktionerna och hur de kan användas. Utbildningen kommer att hållas vid två tillfällen utanför Jössarinken: måndag 3 juli och tisdag 4 juli, klockan 17-18.30 båda dagarna. Det är fritt fram för vem som helst att dyka upp. Victor Dennertoft kommer att finnas på plats. Vid frågor kontakta Victor, antingen via Messenger eller på mejl: [email protected]

Apropå Östersjöfestivalen: föreningen saknar fortfarande personal till några arbetspass. Kan du tänka dig att ställa upp så hör av dig till Victor! Tiderna som vi behöver hjälp med är följande:

Onsdag 19 juli, 22-03: 1 person.
Torsdag 20 juli, 22-03: 1 person.
Fredag 21 juli, 17-22: 2 personer.
Lördag 22 juli, 12-17: 3 personer, 22-03: 2 personer.