Grästorps IKs kapten tillike stjärna Carl-Johan Svensson blir borta resten av säsongen

Efter fredagens träning för Grästorps IK bröt Carl-Johan Svensson foten och blir borta säsongen ut. 31-åringen tillike kaptenen för Grästorps IK och ledare av poängligan var på väg hem när den osannolika oturen var framme. En bil backade ut från parkeringen bortom CJs vetskap. Det hela var en mycket olycklig situation som tyvärr inträffade efter Fredagens träning i Åse & Viste Arena.

Hockeyettan.se tog sig ett kort snack med Carl-Johan Svensson efter den så olyckliga händelsen:

Hur mår du idag CJ?

– Har egentligen inte haft ont efter det inträffade. Efter helgen beslutade jag mig ändå för att kolla upp svullnaden på foten. Till slut fick jag det tråkiga beskedet att det är gips som gäller. Konstiga grejer händer och detta är en sådan och det är bara att bryta ihop och komma igen.

Hur ska laget klara sig utan sin kapten?

– Inga problem. Jag är helt övertygad om att grabbarna växer med de nya uppgifterna.

Vad blir din uppgift i laget nu?

– Vara med som vanligt dock blir det svårt att spela. Pusha och komma med tips när man ser matchen från ett annat håll.

Enligt rykten har GIKTV ställt frågan om du vill vara expert i TV-rutan?

– Japp, oerhört smickrad.

För Grästorps IK kunde inte detta ha kommit olägligare. Hjärtelaget leder västra vårserien med 1 poäng före närmaste konkurrent. Att i ett sådant prekärt läge tappa en av Hockeyettans bästa spelare i Carl-Johan Svensson som dessutom öst in poäng under säsongen måste vara en smärre katastrof. En sak står dock klart och det är att det blir svårt att ersätta 31-åriga Svensson men frågan är om laget kan höja sig när andra spelare blir tvungna att kliva fram. Svaren kommer vi att få när getingboet i den västra vårserien börjar närma sig upplösningen!

// Niklas Karlsson och Jonas Wallin