Hudik Hockeys månadsbrev – säsongsupptakt

Hudik Hockeys månadsbrev är tillbaka och i säsongens första månadsbrev är det Anders Schmidt, ordförande i Hudik Hockey, som skriver.

Nu är vi igång, en ny säsong tillsammans!

Efter en sommar med planering, förberedelser och mycket arbete är vi nu äntligen igång med en ny hockeysäsong. Det känns roligt att återigen se våra spelare, ledare, föräldrar, funktionärer och alla andra som gör Hudik Hockey till den förening vi är.

Och den här säsongen har vi mycket att se fram emot!

Ett särskilt fokus ligger på vår ungdomsverksamhet. Det är där framtiden finns. Och det är fantastiskt att se det engagemang och den glädje som finns bland våra barn och ungdomar. Under säsongen väntar cuper, matcher, träningar och många andra aktiviteter som förhoppningsvis skapar både hockeyminnen och gemenskap för våra unga spelare. Vi är naturligtvis extra glad att vi denna säsong startar upp ett flicklag, U10F.

I oktober får vi dessutom möjligheten att följa TV-puckens kvalspel, som kommer att bli en spännande hockeyhelg i Hudiksvall. Ett arrangemang som ger både våra ungdomar och hela föreningen möjlighet att vara en del av något riktigt roligt.

Under säsongen kommer vi också att samlas för två av våra uppskattade galor. Ungdomsgalan i november blir ett tillfälle att uppmärksamma och hylla våra fantastiska ungdomar och ledare. I februari 2027 är det sedan dags för Hudik Hockey-galan, där vi tillsammans får möjlighet att fira föreningen, våra ideella krafter, samarbetspartners och alla som bidrar till vår verksamhet.

Det är mycket som händer, både på och utanför isen.

Jag vill därför passa på att önska alla spelare, ledare, föräldrar, funktionärer, partners och supportrar en riktigt härlig hockeysäsong.

Låt oss fortsätta bygga vår förening tillsammans med glädje, gemenskap och utveckling i fokus.

Nu kör vi!

Anders Schmidt
Ordförande
Hudiksvalls Hockey Club