lör 23 mar Slut
Hockeylag HHC 2
Hockeylag AIS 4
lör 23 mar Slut
Hockeylag TRA 3
Hockeylag BOD 2
lör 23 mar Slut
Hockeylag KRI 2
Hockeylag VIT 3
sön 24 mar Slut
Hockeylag FAG 1
Hockeylag SUR 0
sön 24 mar Slut
Hockeylag ARB 6
Hockeylag HHK 4
sön 24 mar Slut
Hockeylag MUN 6
Hockeylag STR 4
sön 24 mar Slut
Hockeylag WIN 3
Hockeylag ESKL 6
sön 24 mar Slut
Hockeylag NAC 2
Hockeylag TIF 0
sön 24 mar Slut
Hockeylag HAN 6
Hockeylag VIG 2
sön 24 mar Slut
Hockeylag HEL 3
Hockeylag GRÄ 1
sön 24 mar Slut
Hockeylag BOR 1
Hockeylag HAL 3
sön 24 mar Slut
Hockeylag VÄN 5
Hockeylag ALV 3
mån 25 mar 19:00
Hockeylag AIS -
Hockeylag BOD -
tis 26 mar 19:00
Hockeylag VIT -
Hockeylag TRA -
tis 26 mar 19:00
Hockeylag HHC -
Hockeylag KRI -
tis 26 mar 19:00
Hockeylag SUR -
Hockeylag ARB -
tis 26 mar 19:00
Hockeylag VIG -
Hockeylag WIN -
tis 26 mar 19:00
Hockeylag TIF -
Hockeylag HAN -
tis 26 mar 19:00
Hockeylag ESKL -
Hockeylag NAC -
tis 26 mar 19:00
Hockeylag GRÄ -
Hockeylag BOR -
tis 26 mar 19:00
Hockeylag ALV -
Hockeylag HEL -
tis 26 mar 19:00
Hockeylag HAL -
Hockeylag VÄN -
ons 27 mar 19:00
Hockeylag HHK -
Hockeylag MUN -
ons 27 mar 19:00
Hockeylag STR -
Hockeylag FAG -
tor 28 mar 19:00
Hockeylag GRÄ -
Hockeylag ALV -
tor 28 mar 19:00
Hockeylag HEL -
Hockeylag HAL -
tor 28 mar 19:00
Hockeylag VÄN -
Hockeylag BOR -
tor 28 mar 19:00
Hockeylag TRA -
Hockeylag KRI -
tor 28 mar 19:00
Hockeylag BOD -
Hockeylag HHC -
tor 28 mar 19:00
Hockeylag AIS -
Hockeylag VIT -
tor 28 mar 19:00
Hockeylag HAN -
Hockeylag ESKL -
tor 28 mar 19:00
Hockeylag WIN -
Hockeylag NAC -
tor 28 mar 19:10
Hockeylag VIG -
Hockeylag TIF -
fre 29 mar 19:00
Hockeylag HHK -
Hockeylag SUR -
fre 29 mar 19:00
Hockeylag ARB -
Hockeylag STR -
fre 29 mar 19:00
Hockeylag FAG -
Hockeylag MUN -
lör 30 mar 16:00
Hockeylag KRI -
Hockeylag AIS -
sön 31 mar 16:00
Hockeylag BOR -
Hockeylag ALV -
sön 31 mar 16:00
Hockeylag HAL -
Hockeylag GRÄ -
sön 31 mar 16:00
Hockeylag VIT -
Hockeylag BOD -
sön 31 mar 16:00
Hockeylag HHC -
Hockeylag TRA -
sön 31 mar 16:00
Hockeylag MUN -
Hockeylag SUR -
sön 31 mar 16:00
Hockeylag STR -
Hockeylag HHK -
sön 31 mar 16:00
Hockeylag FAG -
Hockeylag ARB -
sön 31 mar 16:00
Hockeylag NAC -
Hockeylag HAN -
sön 31 mar 16:00
Hockeylag TIF -
Hockeylag WIN -
sön 31 mar 17:00
Hockeylag VÄN -
Hockeylag HEL -
sön 31 mar 17:00
Hockeylag ESKL -
Hockeylag VIG -
ons 03 apr 19:00
Hockeylag ALV -
Hockeylag HAL -
ons 03 apr 19:00
Hockeylag HEL -
Hockeylag BOR -
ons 03 apr 19:00
Hockeylag GRÄ -
Hockeylag VÄN -
ons 03 apr 19:00
Hockeylag HHC -
Hockeylag VIT -
ons 03 apr 19:00
Hockeylag TRA -
Hockeylag AIS -
ons 03 apr 19:00
Hockeylag KRI -
Hockeylag BOD -
ons 03 apr 19:00
Hockeylag FAG -
Hockeylag HHK -
ons 03 apr 19:00
Hockeylag SUR -
Hockeylag STR -
ons 03 apr 19:00
Hockeylag ARB -
Hockeylag MUN -
ons 03 apr 19:00
Hockeylag TIF -
Hockeylag ESKL -
ons 03 apr 19:00
Hockeylag WIN -
Hockeylag HAN -
ons 03 apr 19:00
Hockeylag VIG -
Hockeylag NAC -

Väntad indelning av AllEttan

Det blev precis som väntat när indelningen av lagen till AllEttan fastställdes på torsdagen. Det innebär att ishockeyförbundet strikt tillämpade en geografisk indelning där Sverige-kartan fick avgöra var gränsen mellan norr och söder skulle dras.

Det har den senaste tiden förekommit spekulationer om att man inte ville dela på lagen från Stockholms-området (Väsby och Huddinge) och istället placera Visby/Roma i den norra gruppen, men det har inte funnits någon grund för dessa spekulationer, som troligen bara vuxit fram genom obekräftade rykten.

Uppgifter i lokala media har också felaktigt placerat både Huddinge och Visby/Roma i norra AllEttan, men båda kommer att spela i den södra gruppen.

Det blev ju också en ”hårfin” geografisk skillnad mellan Väsby, Köping och Grums, men även där fick kartan avgöra, så att Grums hamnade i södra gruppen.

Nu blev det så att förutom de fem lagen från norra serien hamnade tre lag (HHC, Väsby och Enköping) från östra grundserien och två lag (Borlänge och Köping) från västra serien i norra AllEttan.

Dessutom är det också så att tre av de fyra seriesegrarna (Borlänge, HHC och Piteå) nu hamnar i norra AllEttan.

Spelordningen för AllEttan kommer att fastställas kommande måndag. Så här indelas lagen mellan norra och södra AllEttan.

AllEttan Norra

Piteå, Kalix, Östersund, Boden, Vännäs, Borlänge, Köping, Hudiksvall, Väsby och Enköping.

AllEttan Södra

Vimmerby, Troja/Ljungby, Kallinge-Ronneby, Kristianstad, Hanhals, Tranås, Mariestad, Grums, Huddinge, Visby/Roma.

Skribent: Lars Gösta Larsson