BHF tog revansch på Skövde
För första gången på länge kom BHF till match med 4 kedjor ikväll när man tog emot Skövde på hemmais. Ett Skövde som behövde 1 poäng för att säkra spel i AllEttan Södra.
Och BHF tog kommandot mot ett Skövde som såg ut att ha kvar derbymatchen mot Mariestad i måndags samt dagens bussresa i benen. Man såg lite vilsna ut och hade inte alls samma fart och frenesi som hemmalaget.
Det visade sig tidigt på matchuret också då gästerna tog en utvisning redan efter 6 sekunder och då kunde Kasper Lindqvist prickskjuta in 1-0. Bara ett par minuter senare gled Philip Norberg Aspnäs in i slottet och hittade bortre stolpen och det var 2-0 till hemmalaget.
Hade det inte varit för Skövdes målvakt Hugo Fagerblom hade siffrorna varit mer för hemmalaget.
I den andra perioden kom Skövde ut med ett helt annat tempo. BHF såg dock till att ha motståndarna på utsidan och de skotten som avlossades mot Alexander Johansson i hemmakassen såg ofarliga ut.
Men efter halva perioden drog Borlänges Matej Galbavy på sig en onödig utvisning framför motståndarmålet och då skickade Oscar Forsmark in reduceringen till 2-1. Värre blev det ett par minuter senare när BHF dräller nere i egna sarghörnet och Henrik Thegel blir serverad och får fri gata in i slottet för att sedan sprätta upp pucken i Johanssons vänstra kryss och det var plötsligt kvitterat.
Slutakten och gästerna vädjade poäng och säkrad AllEttanplats. Då klev centern Mikael Hansson in i huvudrollen för BHF. Först fixade han 3-2 i öppen kasse sedan unge Isak Lundhs styrning helt ställt Fagerblom i kassen. Och 10 minuter senare med knappt 5 minuter kvar att spela styrde samme Hansson in slutresultatet 4-2 och BHF tog revansch på Skövde där mötet senast slutade med samma siffror fast i Skövdes favör.
skott totalt 48-30 (13-3, 17-15, 18-12)
utvisningar BHF 3×2 Skövde 4×2
domare Thomas Mccarthy
http://stats.swehockey.se/Game/Events/442418
Med 2 omgångar kvar, 1 hemma och 1 borta ligger BHF på en 2a plats i tabellen. Skövde behöver fortfarande 1 poäng eller att inte Nyköping går rent i sina 3 avslutande matchen för att AllEttan ska vara i hamn.
På söndag väntar grundseriens sista hemmamatch för BHF som tar emot Lindlöven klockan 16:00 hemma i borgen.
Övriga resultat Hockeyettan Västra:
Forshaga IF – Köping HC 6-1
Lindlövens IF – Malungs IF 5-2
Kumla HC Black Bulls – Grums IK 0-5
Surahammars IF – Mariestad BoIS HC 2-7
 
					 
						 Boden
Boden Borlänge
Borlänge Clemensnäs
Clemensnäs Enköping
Enköping Falu IF
Falu IF Forshaga
Forshaga Hudiksvall
Hudiksvall Kalix
Kalix Kiruna IF
Kiruna IF Lindlöven
Lindlöven Norrtälje IK
Norrtälje IK Piteå
Piteå Sollentuna
Sollentuna Strömsbro
Strömsbro Sundsvall
Sundsvall Surahammar
Surahammar Vallentuna
Vallentuna Väsby IK
Väsby IK Wings
Wings Örnsköldsvik
Örnsköldsvik Borås
Borås Dalen
Dalen Grums
Grums Grästorp
Grästorp HC Vita Hästen
HC Vita Hästen Hammers
Hammers Hanviken
Hanviken Huddinge
Huddinge Järfälla HC
Järfälla HC Karlskrona HK
Karlskrona HK Kungälvs IK
Kungälvs IK Mariestad
Mariestad Mjölby HC
Mjölby HC Mörrum
Mörrum Nyköping
Nyköping Tingsryds AIF
Tingsryds AIF Tranås
Tranås Tyringe
Tyringe Visby Roma
Visby Roma Västerviks IK
Västerviks IK 
					 
										 
 
