Hudiksvall tog sig vidare – skyttekungen visade vägen
Han har öst in mål under säsongen.
I ödesmatchen mot Piteå klev Jesper Wiberg fram och visade vägen igen.
Skyttekungen stod för två nya mål när Hudiksvall avancerade till kvartsfinal.
– Det var mycket tyngd som släppte från mångas axlar, säger han till Hela Hälsingland.
TV: SÅ SPELAS KVARTSFINALERNA: Se valet och hör kommenterer här.
Jesper Wiberg gör sin andra säsong i Hudiksvall.
Efter en bra första säsong har han växlat upp ytterligare i år. Tillsammans med Christoffer Jansson och Adam Byström Johansson har han bildat en superkedja som varit en mardröm för motståndarlagen.
I det direkt avgörande mötet med Piteå visade han återigen hur viktig han är för Hudiksvall.
Skyttekungen gjorde första viktiga 1–1 i första perioden, framspelad av Andreas Söderberg och Hannes Lindström.
Vid ställningen 2–2 halvvägs in i tredje perioden var det dags igen.
Fint framspelad av Christoffer Jansson satte 23-åringen sitt andra mål för matchen.– Jag tänkte att jag skulle försöka kasta in den och jag tror han var lite skymd också. Den satt fint i krysset och en otroligt skön känsla att se den gå in. Det var mycket tyngd som släppte från mångas axlar, säger han till Hela Hälsningland.
Tre mål i tom bur
Kort därefter utökade Hudiksvall ledningen genom backen Hugo Enock.
Piteå plockade sedan målvakten i slutminuterna för ett sista försök att komma närmare. Då rann siffrorna istället iväg och Hudiksvall kunde till slut vinna med klara 7–2 efter tre mål i tom bur.
FAKTA: Hudiksvall-Piteå 7-2
Hudiksvall: Jesper Wiberg 2, Adam Falk, Hugo Enock, Linus Hedman, Adam Johansson Byström, Marcus Linderborg
Piteå: Petter Mäkitalo, Carl Becker
TV: HUDIKSVALL-PITEÅ 7-2 – se målen och höjdpunkterna här.
***
Östersund vände och vann i Björkängshallen
Huddinge mot Östersund var kanske på förhand jämnaste åttondelsfinalen.
Och jämnt blev det.
Med 20 minuter kvar att spela i den direkt avgörande matchen såg det ut som att Huddinge skulle avancera till kvartsfinal.
Men Östersund ville annat.
Gästerna både kvitterade och tog ledningen tidigt i den tredje perioden. Efter det släppte man aldrig greppet om kvartsfinalplatsen.
Efter sena mål av Anton Grenholm och Felix Lidgren kunde Östersund till slut vinna med klara 5–2.
FAKTA: Huddinge-Östersund 2-5
Huddinge: Björn Jonasson, Rasmus Dahlberg-Karlsson
Östersund: Linus Rotbakken, Lucas Sandström, Jesper Schiöler, Brett Boeing, Felix Lindgren.
Valet klart – så spelas kvartsfinalerna i slutspelet: ”Det är vidöppet”