Henrik Marklund visade vägen med 1–0 för ÖIK tidigt i tredje perioden. FOTO: MARIA PAULSSON

Kvalserien 27 april – superdramat lever vidare * Ny finsk show i Nybro * Islossning för ÖIK i sista * Allt avgörs på fredag

Uj, uj, uj – dramat lever in i sista omgången.

Tre lag slåss om en plats i HockeyAllsvenskan i höst – och nu avgörs allt på fredag kväll.

Så gick det i kvalserien onsdag 27 april.

FÖLJ OSS PÅ INSTAGRAM * Coola matchklipp * Listor och ligor

 

Kort om matcherna:

Östersund-Halmstad 3–0

ÖIK, serieledarna, sköt och pressade mot Halmstad i två perioder.

Men Hammers, sedan länge avsågat i botten, stred tappert emot och Jacob Crespin höll nollan i 40 minuter.

Men till slut fick ÖIK utdelning. 

Pang, pang, pang – ÖIK gjorde tre mål på drygt fem minuter i sista perioden.

  • 1–0 (40.44) av målkungen Henrik Marklund.
  • 2–0 (42.31) via Carl Skärström 
  • 3–0 (45.49) av Oscar Pentler, i box play dessutom.

Saken klar – och ÖIK kvar i toppen av tabellen inför sista omgången. 

Där väntar Nybro (en poäng efter) borta. Rysare, var ordet.

Noterbart: fullt igen (2700 åskådare) i Östersunds Arena – kanske berodde det på veteranen Elias Bjuhrs underbara stridsrop till fansen?

Hudiksvall-Dalen 2–1

Dalen, utan skadade nyckelcentern Adam Hirsch, gjorde sitt absolut yttersta för att haka på toppstriden i Holmen Center.

Hudiksvall drog iväg 22 skott i första perioden, men bara ett gick förbi David Elmgren i gästernas kasse (Marcus Lindeborg gjorde ledningsmålet efter 18.27).

Ställningskrig, tufft och jämnt resten av matchen – men till slut kunde Hudik ta en oerhört välbehövlig trea i jakten på förstaplatsen.

Det blev 2–1 till slut och nu avslutar Hudik kvalserien borta mot Halmstad.

Seger där betyder allsvenskan nästa – men bara om ÖIK tappar poäng borta mot Nybro.

Väsby-Nybro 4–7

Målkalas i Renew Arena, där ett Väsby – utan något att spela för men en trupp som har kapacitet – bjöd Nybro på en rejäl kamp ocj hade häng inför sista perioden. 

Men Nybro har ju Juho Liuksiala, 26. Finländaren är i kanonform och satte tre puckar i nät och är nu uppe i tolv mål (!) på nio matcher i kvalserien.

Det var som sagt jämnt in i tredje perioden, men där gick Nybro ifrån med 6–4 (Adam Persson) och 7–4 (Sebastian Borg) och dukade upp för en supermatch i Liljas Arena på fredag: Vikings-Östersund.

***

Tabelltoppen:

1) Östersund 20 poäng (+18)

2) Hudiksvall 20 poäng (+7)

3) Nybro 19 poäng (+14)

Marcus Linderborg sätter 1–0 för Hudik bakom en storspelande David Elmgren. FOTO: FLYWOOD STUDIOS

Jacob Crespin höll länge tätt, men till slut fick ÖIK hål på Halmstads målvakt. FOTO: MARIA PAULSSON

KVALSERIEN TILL HOCKEYALLSVENSKAN 27 APRIL: 

Östersund-Halmstad 3–0 – se höjdpunkterna här!

Hudiksvall-Dalen 2–1 – se höjdpunkterna här!

Väsby-Nybro 4–7 – se höjdpunkterna här!

AKTUELL TABELL – klicka här!

Matchfakta, lineup och fakta – klicka här!

SISTA OMGÅNGEN (OMGÅNG 1o)  fredag 29 april 19.00:

Dalen-Väsby, Halmstad-Hudiksvall, Nybro-Östersund

Vnnaren upp i HockeyAllsvenskan 22/23, lag två till sex kvar i Hockeyettan

LÄS MER: Sportbladet sänder slutspelet – det gäller för er med abonnemang.

Lokala experterna i panel: ”De går upp” * Tre frågor till tre reportrar som följt topptrion hela säsongen