Tom Fridén och John Henrion har fått en kanonstart med sitt Mörrum. FOTO: ERIK KRUSE

Mörrum-kaptenens hyllning inför toppmötet: ”Alltså, hungern som finns i det här laget…” * Henrion om drömstarten

Nederlagstippat inför säsongen. 

Elva poäng av 15 och en drömstart i ligan.

Mörrum har överraskat de flesta i höst – men inte alla.

– Alltså, hungern som finns i det här laget, vi har spelare som gör allt för att vinna, säger veteranen John Henrion.

STÖTTA DIN KLUBB I LIGAN – KÖP ABONNEMANG HÄR

 

Mörrum gick in i säsongen med en kraftigt bantad spelarbudget och med ett delvis nytt lag på isen.

– Vi har halverat budgeten för spelartruppen i A-laget. Styrelsen bestämde det tidigt och det är bara för oss att rätta in sig i det, det handlar ju om att föreningen ska överleva. Det är och blir ett omtag för oss nu, vi får bygga laget på ett annat sätt och det känns både inspirerande och rolig, sa sportchefen och tränaren Thomas Engman i en längre intervju i början på september.

Hur de lyckats ställa om?

Jodå.

Mörrum är sensationellt trea i tabellen – efter fredagens tunga derbyseger mot KRIF och dubbla mål av veteranen Marcus Paulsson  – och laddar nu för en häftig onsdag hemma i Jössarinken när Nybro kommer på besök.

Överraskande för många, men John Henrion, 31, den rutinerade forwarden, är inte speciellt förvånad.

– På pappret var vårt lag bra förra säsongen, men vinnarmentaliteten som vi har nu är något helt annat. Vi bryr oss inte om hur det ser ut på isen, om vi vinner med många mål eller försvarar oss till segern, så länge som vi bara vinner, säger amerikanen till Blekingesport.

Han har under inledningen parats ihop med tvillingarna Tom och Martin Fridén, 21, och trion har tillsammans svarat för 18 poäng på fem matcher.

Henrion öser beröm över det ambitiösa brödraparet. 

– De två är precis vad du letar efter. De vill alltid mer, tränar stenhårt och har den där hungern för att ta nästa steg. Det är så kul att se för jag vet vad som krävs för att spela på en högre nivå, säger han till Blekingesport.

Henrion har  ju tidigare spelat i både SHL och HA.

Han gjorde 34 poäng på 32 matcher i fjol och har startat serien med fem poäng på lika många matcher. Han är nu också lagkapten i Mörrum och förlängde tidigare i höstas sitt kontrakt till 23/24.

HOCKEYETTAN SÖDRA 19 OKTOBER:

19.00: Vimmerby-KRIF – se matchen här!

19.00: Kalmar-Borås – se matchen här!

19.00: Tyringe-Karlskrona – se matchen här!

19.00: Mörrum-Nybro – se matchen här!

Södra seriens tabell – klicka här!

Veckans Lag – här är expertens val vecka 41 * Kommentarer om alla sex spelare * ”Sanslös inledning”