Alexander Pettersson återvänder till BHF
Vi kan idag med glädje meddela att Alexander Pettersson återvänder till Borlänge Hockey och har skrivit på ett kontrakt för resterande del av säsongen.
Alex, som ursprungligen kommer från Smedjebacken, ansluter närmast från Tegs SK där han har noterats för 9 poäng på 19 matcher i den norra ATG Hockeyettan. Trots sin ringa ålder går Alex in på sin sjätte säsong i Hockeyettan och står noterad för 174 grundseriematcher i ligan.
Huvudtränare Stefan Gustafsson kommenterar lagets senaste nytillskott:– Alexander visade intresse av att spela för oss igen efter han hade lämnat Teg under säsongen. Vi tyckte att det passade bra in i gruppen och att vi får en bredare trupp i dessa tider. Alex är en forward som står för det fysiska spelet, han jobbar alltid hårt och kommer att backa upp laget i alla lägen.
Varmt välkommen tillbaka till Möjligheternas stad och Borlänge HF, Alexander!
Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK