Arvidsson inför viktiga bortamatchen mot Surahammar
Efter en tung start på säsongen har Falu IF börjat hitta rätt. Två raka segrar mot Vallentuna och Clemensnäs gav sex poäng, och även om prestationen mot Örnsköldsvik inte nådde samma nivå finns en trygghet i spelet som inte fanns under de första omgångarna. Nu väntar ett nytt viktigt test – Surahammar på bortais.
Ett Surahammar som ligger strax bakom i tabellen och jagar samma slutspelsstreck som Falu IF. Det är alltså en match som kan få stor betydelse längre fram i tabellen.
Backen Albin Arvidsson, som tagit ytterligare kliv i sitt spel den här säsongen, känner att laget är på rätt väg.
– Det var skönt att få vinna igen, och jag tycker ändå att vi förtjänade mer än noll poäng i söndags. Vi har tränat på bra i veckan och gått igenom detaljer som behöver förbättras. Vi har bra energi i gruppen och en bra känsla inför morgondagens uppgift.
Fullt fokus på poäng
Surahammar står inför samma verklighet som Falu IF. Laget ligger också under slutspelsstrecket och behöver poäng. Trots det vill Falu IF inte göra matchen större än den är.
– Alla matcher är lika viktiga. Serien är lång och jämn, så det spelar ingen roll vilket lag vi möter. Vi är där för att spela om tre poäng varje gång.– Vi pratar inte specifikt om tabelläget, utan om att vi ska vinna alla matcher vi kliver in i.
Personlig utveckling
För egen del har den 21-årige backen klivit fram med större trygghet och ansvar. Efter en försäsong med rehab har han successivt hittat formen, och samarbetet med nyförvärvet Mattias Thorén har blivit en viktig grund i backspelet.
– Jag hade en lite trevande start efter att ha rehabat under försäsongen, men börjar komma in i det mer och mer nu. Det har funkat väldigt bra att spela med Thorén, han underlättar mycket för mitt sätt att spela.
Man märker ändå en rejäl utveckling sedan förra säsongen!
– Jag tycker framförallt att jag utvecklat spelet med puck inför i år. Det handlar nog om att jag vet mer vad jag kan förvänta mig där ute och hur man ska lösa situationer, nu med en seniorsäsong i ryggen.
Nycklar mot Surahammar: start, struktur och tålamod
För att få med sig tre poäng hem till Dalarna krävs en komplett match över 60 minuter. Något laget själva identifierat som en nyckel.
– Vi behöver vara redo direkt från start och göra det hårda jobbet hela matchen, inte bara två perioder. Surahammar är ett hårt jobbande lag, så vi måste vara rejäla runt eget mål, vinna närkamper och hålla oss till det vi kommit överens om.
Och det eviga Albinkaoset?
Med tre spelare som heter Albin i truppen kan man tro att det blir rörigt. Men det är redan löst, menar Arvidsson med ett leende!
– Haha! Det har varit problemfritt. Ingen säger ”Albin” till någon av oss. Jag är Abbe, Norman är Norman och Albin Pousette är Pouse.
Falu IF gästar Surahammars IF i XLNT Akustik Arena under söndagen, med nedsläpp 16.00.
Sändning för matchen hittar ni på Hockeyettan Play. Teckna givetvis ett abonnemang med Falu IF som favoritklubb, så får klubben trevliga pengar tillbaka!
Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK