Karls tankar inför match: TAIF-Kallinge/Ronneby
Vi börjar med att titta tillbaka på de två senaste matcherna. I fredags var vi i Mariestad och spelade och vann med 2-0. Oerhört starkt av oss att hålla nollan i denna svåra bortamatch. Jag tycker att vi genomför matchen på ett mycket bra sätt och det är roligt att se hur killarna offrar sig för varandra så att vi vinner matchen.
I söndags spelade vi mot Visby hemma och vann med 4-2. Självklart skönt att vinna matchen med tanke på att det var en viktig match för båda lagen. Starkt av oss att vinna med tanke på att vi hade spelat både mot Halmstad borta i onsdags och hade Mariestad borta i fredags.
I morgon är det Kallinge/Ronneby som är på besök i Stiga Arena. Vi har spelat mot varandra tre gånger denna säsong och de har vunnit samtliga matcher. Två av matcherna har de avgjort precis i slutet av matcherna, men i morgon får vi hoppas att det är vi som är starkast i slutet av matchen.Återigen en viktig match för oss och med ert stöd på läktaren så ska vi se till att det blir en bra hockeykväll i Stiga Arena!
Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK








