Inför ÖIK – Surahammar 16/2

Ikväll är det dags för match i Östersund Arena då vi tar emot Surahammar. Surahammar har skrällt i år och ligger endast tre poäng efter ÖIK, som i sin tur är två poäng från en andraplats i tabellen. Mycket kan hända när vi går in i slutskedet av Allettan.

Kjellas tankar inför kvällens match:

Ikväll 19.00 släpps pucken i Östersund Arena. Vi möter tabellfyran Surahammar. Vi själva ligger trea och det blir en rafflande strid om dom två första platserna som ger direktplats till semifinal.
Förra mötet i december mot Surahammar slutade med förlust i overtime efter att Surahammar kvitterat i slutminuterna. Vi går självklart för revansch.

Vi vann båda bortamatcherna nu i helgen 3-2 mot både Borlänge och Strömsbro och vi har vunnit 10 av dom 12 senaste matcherna. Starkt av killarna med tanke på att vi hade 5 spelare borta och många fick slita hårt.

Till ikväll är Axel Olsson, Linus Rotbakken och Elias Bjuhr tillbaka. Saknas ikväll gör Reini Roope och Jesper Schiöller som är tillbaka i träning imorgon. Calle Hjälm vaktar målet.
Felix Filipsson och Hampus Meskanen från vårt J20 lag är med i matchtruppen.

 

Vi fortsätter att jobba på att vara ännu mer konsekvent i vårt spel.

Hoppas vi syns i arenan nu när alla restriktioner har släppt