15 frågor till Sebastian Hansson * Hyllar forwarden: ”Outstanding” Drömvärvningen: ”Riktigt bra hockey-IQ – och en retsticka av rang” * Bästa och sämsta arenan
”15 frågor” drar norrut.
Vi stannar till i Piteå, där en riktig ligaveteran nu är tillbaka i Hockeyettan.
Här får ni lära känna Sebastian Hansson – snart uppe i 300 seriematcher – lite närmare.
STÖTTA DIN KLUBB – BESTÄLL ABONNEMANG PÅ HOCKEYETTAN PLAY
Sebastian Hansson, 33, är tillbaka i Hockeyettan efter tre säsonger i Norge.
Och går man in på säsong nummer tolv i ligan har man såklart gjort sig förtjänt av en plats i artikelserien ”15 frågor”.
Han är skåning och har Malmö Redhawks som moderklubb och debuten i dåvarande division ett kom redan 11/12 med IK Pantern.
Därefter har powerforwarden snurrat runt i en hel del klubbar i ligan – mest i norra delen av landet – och i våras värvades han tillbaka till Piteå, där han spelade 22/23 innan det blev en kort flytt till Kristanstad före flyttlasset gick till Norge och spel i högstaligan med Comet Halden.
Så – vad har han att säga om sin tid i den här ligan`
Sebastian Hansson blir här femte spelaren ut i artikelserien ”15 frågor” säsongen 26/27.
Tio frågor till Sebastian Hansson…
1) Vilken/vilka backar i ligan är svårast att möta?
– Tycker att Sundsvall hade bra och följsamma backar så får säga att hittills är Sundsvalls backuppsättning svårast att möta.
2) Vem/vilka är ligans bästa forwards?
– Sebastian Kaijser (nu i Vita Hästen). När jag lirade med honom i Boden då var han outstanding. Han var mycket bra över hela banan och gillar hans spelstil.

Kaijser. FOTO: Sofie Alexandra Kitterød
3) Vilken domare gillar du mest?
– Ja, du, det är inte lätt att säga, haha. Tycker Filip Bohm har en bra nivå och det går att föra dialoger med honom.
4) Om du fick värva en spelare från valfri klubb i Hockeyettan till din klubb – vem skulle du välja? Motivera!
– Då hade jag sajnat Jesper Ylivainio (nu i Asplöven). Jag tror han hade behövts i vårt lag. Han har riktigt bra hockey- IQ och kan avgöra när matcher står och väger samt att han vet vad som krävs för att komma långt i slutspelet. Han är även en retsticka av rang och kan reta gallfeber på motståndarna och deras publik, haha.

Ylivainio. FOTO: MATS ENGFORS/FOTOGRAPHIC
5) Om du får bjuda tre Hockeyettan-spelare på middag – vilka tar du med dig? Motivera!
– Johan Höglund (nu i Kristianstad i tvåan) är solklart med på den middagen. Med honom hade det inte varit en tyst minut under den måltiden. Sen är han en go göteborgare så det kommer lätt fram några historier som det går att skratta åt.
– Jesper Ylivainio hade jag också tagit med, han är också bra på att surra fast att han är ”finne”. Han lär även styra upp en bra bastukväll efter middagen med någon go dryck till det.
– Sist men inte minst hade jag bjudit in Henrik Claeson (back i Piteå). Han är en jävel på fest och livar upp stämningen jämt samt att han har bra musik smak och han gillar den gyllene drycken.

Claeson. FOTO: MATS ENGFORS/FOTOGRAPHIC
6) Vilket motståndarlag har bäst fans?
– Hm. Troja har nog bästa klacken, det var bra tryck när jag spelade där.
7) Vilken arena i ligan är den bästa – och sämsta – du spelat i?
– Bästa arenan är Trojas, den är fräsch och har bra faciliteter. Sämsta måste vara Vännäs, den var iskall både i omklädningsrummet och även på isen samt att det kändes som att man spelade i en lada…
8) Vem är den bäste spelare i Hockeyettan du mött genom tiderna?
– Magnus Isaksson och Joakim Högberg, när dom två ville så kunde de göra vad som helst under en match. ”Mange” hittade omöjliga passningar och ”Högge” gjorde mål på alla olika sätt som går.

Isaksson. FOTO: OLIVER ÅSTRÖM
9) Vem är den bäste spelare i Hockeyettan du spelat med genom tiderna?
– Blir samma svar här. ”Mange” Isaksson och Joakim Högberg, dom hade något extra när det kom till spets.
10) Vem är den största tuffingen/busen du har mött i ligan?
– Henri Tamminen (Boden) var rätt fin på att vara buse. Det är rätt många backar som har hoppat undan när puckar har dumpats och de har sett att Tamminen kommer…
***
Bonusfråga – nytt för 26/27!
* Vem är ansvarig för musiken i ert omklädningsrum och på bussen? Vad spelas det för musik och vad tycker du om det?
– Oscar Bramberg styr musiken. Först och främst kan man tro att vi spelar i Norge för han lirar bara norska låtar både före och efter matcherna. Många av låtarna går även på repet, så när jag kommer hem efter en match då går jag och nynnar på dom j-la låtarna hemma hela kvällen. Så man börja bli less redan tre månader in på säsongen, haha.
Bramberg. FOTO: MATS ENGFORS/FOTOGRAPHIC
***
…och fem privata frågor
1) Vad har du för favoritlag och varför?
– Colorado är favoritlaget och det är enbart Peter Forsberg förtjänst.
2) Vilken maträtt gillar du mest – och vad dricker du helst till?
– En redig köttbit med stekt pantofflor och en go sås sitter ju aldrig fel. En iskall Coca-Cola med lite lime är svårt att slå.
3) Vad lyssnar du på för musik?
– Jag gillar all musik, men är väldigt svag för gamla godingar från 70-80 talet.
4) Var åker du på drömsemester?
– Åka runt i Asien hade varit coolt. Det finns mycket och se samt att maten är riktigt ”smarrig.
5) Fritidsintressen?
– Fiska är något som jag helst vill göra på fritiden, men nu på senare tiden har jag även börjat gå på loppisar, det är roligt att försöka hitta fynd.
KALLA FAKTA OM SEBASTIAN HANSSON
Namn: Sebastian Hansson. Ålder: 33. Klubbar i Hockeyettan: IK Pantern, Olofström, Kalix, Asplöven, Troja-Ljungby, Boden, Kristianstad, Piteå. Seriematcher/poäng i Hockeyettan: 295/106. Familj: Sambo. Bor: Luleå Yrke: jobbar på järnvägen.

Hansson i Comets tröja. FOTO: SOFIE ALEXANDRA KITTERØD
Asplöven
Boden
Borlänge
Enköping
Hudiksvall
Järfälla HC
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Boro/Vetlanda
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Troja/Ljungby
Tyringe
Västerviks IK

